Motorola Edge 50 Fusion
₹22,815.00
Specification: Motorola Edge 50 Fusion
General
| Launch Date | May 22, 2024 (Official) |
| Operating System | Android v14 |
Performance
| Chipset | MediaTek Dimensity 7025 Antutu Score: Close to 500k |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 6nm |
| Graphics | Mali-G57 |
| Ram | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
Display
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.5 inches, 120Hz |
| Resolution | 1080x2400 px (FHD+) |
| Peak Brightness | 1300 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 405 ppi |
| Screen to Body Ratio (claimed by the brand) | 85.58 % |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes, HDR 10+ |
Design
| Height | 161.56 mm |
| Width | 73.82 mm |
| Thickness | 8.89 mm |
| Weight | 192 grams |
Rear Camera
| OIS | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera | 50 MP + 13 MP |
| Image Resolution | 4616 x 3464 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) Burst mode |
| Camera Features | Digital Zoom Auto Flash Custom Watermark Face detection Filters Touch to focus |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | Digital Zoom Auto Flash Custom Watermark Face detection Filters Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps 1920x1080 @ 30 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording Slo-motion Bokeh portrait video Audio Zoom |
Front Camera
| Flash | Yes, LED Flash |
| Front Camera | 32 MP |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps 1920x1080 @ 30 fps |
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
| Quick Charging | Yes, Turbo, 33W: 50 % in 33 minutes |
| Removable | No |
Storage
| Internal Memory | 128 GB or 256 GB UFS 2.2 |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Expandable Memory | Yes, Up to 1 TB |
Network & Connectivity
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM, Dual VoLTE |
| Network Support | 5G Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| SIM 1 | 5G Bands:FDD N1 / N2 / N3 / N5 / N7 / N8 / N20 / N28 TDD N38 / N40 / N41 / N66 / N77 / N784G Bands |
| Sim 2 | 5G Bands:FDD N1 / N2 / N3 / N5 / N7 / N8 / N20 / N28 TDD N38 / N40 / N41 / N66 / N77 / N78 |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz, MIMO |
| Wifi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | Yes |
Multimedia
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | Dolby Atmos |
Sensors
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |


There are no reviews yet.