Tecno Spark 10 5G 256GB
₹14,999.00
Specification: Tecno Spark 10 5G 256GB
General
| Launch Date | May 1, 2023 (Official) |
| Operating System | Android v13 |
Performance
| Chipset | MediaTek Dimensity 6020 |
| Processor | MediaTek Dimensity 6020 |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 7 nm |
| Graphics | Mali-G57 MC2 |
| Ram | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
Display
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.6 inches (16.76 cm) |
| Resolution | 720 x 1612 pixels |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 267 ppi |
Design
| Height | 164.4 mm |
| Width | 75.5 mm |
| Thickness | 8.4 mm |
| Weight | 210 grams |
Rear Camera
| Autofocus | Yes, Phase Detection autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera | 50 MP + 0.08 MP |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom Auto Flash Custom Watermark Face detection Touch to focus |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom Auto Flash Custom Watermark Face detection Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps |
Front Camera
| Autofocus | Yes, Phase Detection autofocus |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Front Camera | 8 MP |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps |
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
| Quick Charging | Yes, Flash, 18W: 50 % in 50 minutes |
| Removable | No |
Storage
| Internal Memory | 256 GB |
| Expandable Memory | Yes, Up to 1 TB |
Network & Connectivity
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G Not Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Wifi features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | No |
Multimedia
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | DTS Sound |
Sensors
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |


There are no reviews yet.