APPLE IPHONE 14 PLUS
₹71,999.00
Specification: APPLE IPHONE 14 PLUS
General
| Launch Date | September 9, 2022 (Official) |
| Operating System | iOS v16 |
Performance
| Chipset | Apple A15 Bionic |
| Processor | Apple A15 Bionic |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 5 nm |
| Graphics | Apple GPU (Five-core graphics) |
| Ram | 6GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
Design
| Height | 160.8 mm |
| Width | 78.1 mm |
| Thickness | 7.8 mm |
| Weight | 203 grams |
| Build Material | Back: Gorilla Glass |
| Ruggedness | Dust proof |
Rear Camera
| Rear Camera | 12 MP + 12 MP |
Front Camera
| Front Camera | 12 MP |
Battery
| Quick Charging | Yes, Fast, 20W: 50 % in 30 minutes |
| Wireless Charging | Yes |
| Removable | No |
Storage
| Internal Memory | 128 GB |
| Storage Type | NVMe |
| Expandable Memory | No |
Network & Connectivity
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wifi features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
Multimedia
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | Lightning |
| Audio Features | Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
Sensors
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope |


There are no reviews yet.