realme 11 Pro
₹21,999.00
Specification: realme 11 Pro
General
| Launch Date | June 8, 2023 (Official) |
| Operating System | Android v13 |
Performance
| Chipset | MediaTek Dimensity 7050 |
| Processor | MediaTek Dimensity 7050 |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 6nm |
| Graphics | Mali-G68 MC4 |
| Ram | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
Display
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.7 inches (17.02 cm) |
| Resolution | 1080 x 2412 pixels |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20.1:9 |
| Pixel Density | 394 ppi |
Design
| Height | 161.6 mm |
| Width | 73.9 mm |
| Thickness | 8.2 mm |
| Weight | 185 grams |
Rear Camera
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera | 100 MP + 2 MP |
| Image Resolution | 11555 x 8655 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom Auto Flash Custom Watermark Face detection Touch to focus |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom Auto Flash Custom Watermark Face detection Touch to focus |
| Video Recording | 2560x1440 @ 30 fps |
Front Camera
| Autofocus | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Front Camera | 16 MP |
| Video Recording | 2560x1440 @ 30 fps |
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
| Quick Charging | Yes, Super VOOC, 67W: 50 % in 18 minutes |
| Removable | No |
Storage
| Internal Memory | 128 GB |
| Expandable Memory | No |
Network & Connectivity
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G Not Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Wifi features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | No |
Multimedia
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | Dolby Atmos |
Sensors
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |


There are no reviews yet.