Apple iPhone SE 2022 (iPhone SE 3)
₹33,999.00
Specification: Apple iPhone SE 2022 (iPhone SE 3)
General
| Launch Date | March 11, 2022 (Official) |
| Operating System | iOS v15 |
Performance
| Chipset | Apple A15 Bionic |
| Processor | Apple A15 Bionic |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 5 nm |
| Graphics | Apple GPU (four-core graphics) |
| Ram | 4 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
Display
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 4.7 inches (11.94 cm) |
| Resolution | 750 x 1334 pixels |
| Pixel Density | 326 ppi |
| Screen to Body Ratio (claimed by the brand) | 65.23 % |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes, HDR 10+ |
Design
| Height | 138.4 mm |
| Width | 67.3 mm |
| Thickness | 7.3 mm |
| Weight | 144 grams |
| Build Material | Back: Mineral Glass |
| Ruggedness | Dust proof |
Front Camera
| Front Camera | 7 MP |
Battery
| Quick Charging | Yes, Fast, 20W: 50 % in 30 minutes |
| Wireless Charging | Yes |
Network & Connectivity
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 6 (802.11 b/g/n/ax), MIMO |
| Wifi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
Multimedia
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | Lightning |
| Audio Features | Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
Sensors
| Fingerprint Sensor Position | Front |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope |


There are no reviews yet.